1. Logowanie do systemu

W celu zalogowania się do systemu dydaktycznego e-nauka.net należy wejść na stronę, a następnie wcisnać odnośnik “Przejdź do systemu” znajdujący się w lewym górnym rogu.

Na ekranie logowania należy wybrać odpowiednią szkołę lub uczelnię (np. Wyższą Szkołę Technologii Informatycznych w Warszawie), wpisać login (np. numer albumu dla studentów WSTI) oraz hasło (domyślne hasło wymagane do pierwszego logowania zostanie dostarczone studentom i wykładowcom odpowiednio wcześniej)

Po wprowadzeniu poprawnych danych do logowania, nastąpi przekierowanie do systemu dydaktycznego e-nauka.net. Warto zwrócić uwagę, że w prawym górnym rogu wyświetlany jest dla studentów - numer albumu.


2. Zmiana hasła i adresu e-mail

W celu zmiany hasła i adresu e-mail, po zalogowaniu należy wybrać pozycję z menu Ustawienia.

Następnie na jednym z dwóch widgetów można zmienić hasło lub adres e-mail.


3. Zgłaszanie błędów, uwag i propozycji

Zachęca się użytkowników do zgłaszania wszelkich zauważonych problemów, błędów lub propozycji rozszerzeń. Można to zrobić za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego w menu po zalogowaniu.

W wiadomości należy sprecyzować temat oraz typ wiadomości, a także podać treść.

Wysłanie wiadomości odbywa się po naciśnięciu przycisku Wyślij.

4. Nauka z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych

Aby przejść do informacji o przedmiocie należy najpierw zalogować się w systemie dydaktycznym e-nauka.net.
Następnie wybrać z widgeta Moje przedmioty, konkrenty przedmiot.

Na górze ekranu znajdują się informacje podstawowe o przedmiocie.

Po prawej stronie, znajdują się informację dotyczące prowadzącego przedmiot, księgi gości (możliwość jednokrotnego wpisania się do niej oraz podglądu istniejących wpisów), ankiet (możliwość jednokrotnego rozwiązania każdej ankiety) oraz dodatkowych materiałów w formie odnośnków.

W środkowej cześci znajdują się zakładki z pomocami dydaktycznymi, dostępnymi w trybach Nauka i Sprawdzanie. Po wybraniu wskazanej pomocy dydaktycznej, rozpoczyna się jej rozwiązywanie.

Na platformie dostępne są następujące rodzaje pomocy dydaktycznych:

  • krzyżówki,
  • zadania z lukami,
  • testy jednokrotnego wyboru.

I. Krzyżówki

Rozwiązywanie krzyżówek polega na wybieraniu haseł z planszy i wpisywaniu odpowiedzi we wskazane pole na podstawie podpowiedzi widocznej na ekranie. W trybie NAUKA możliwe jest korzystanie z podpowiedzi, która polega na odsłanianiu kolejnych liter z hasła.

II. Zadania z lukami

Rozwiązywanie zadań z lukami polega na uzupełnianiu zdań o brakujące słowo, tak aby uzyskać kompletne zdanie. W jednym zdaniu akceptowana może być więcej niż jedna poprawna odpowiedź (zdefiniowana podczas tworzenia pomocy dydaktycznej). W trybie NAUKA możliwe jest korzystanie z podpowiedzi, która polega na odsłanianiu kolejnych liter ze słowa ukrytego w luce.

III. Testy jednokrotnego wyboru

Rozwiązywanie testów jednokrotnego wyboru polega na wskazywaniu poprawnej odpowiedzi pośrod wszystkich dostępnych. W trybie NAUKA możliwe jest korzystanie z podpowiedzi, która polega na odrzuceniu jednej błędnej odpowiedzi.

W trybie NAUKA dodatkowo możliwe jest wielokrotne sprawdzanie odpowiedzi oraz brak limitowanego czasu. Co wiecej, możliwe jest zapamiętanie wpisanych haseł czy odpowiedzi – przycisk Zapisz oraz kontynuowanie rozwiązywania w dowolnym momencie – przycisk Wczytaj.


5. Sprawdzanie opanowanej wiedzy

W trybie Sprawdzanie nie ma możliwości korzystania z podpowiedzi, sprawdzenie wyniku jest możliwe tylko raz, a na rozwiązanie zadania czas jest ograniczony. Wyniki uzyskane w trybie Sprawdzanie są podstawą utworzenia Rankingu. W obu trybach kazdą pomoc dydaktyczną można rozwiązywać wielokrotnie - w przypadku trybu Sprawdzanie do rankingu zapisywany jest najlepszy wynik. W trybie Sprawdzanie dla każdej pomocy dydaktycznej podane są preferowane okresy nauki, w których zapisywany jest uzyskany wynik. W przypadku rozwiązywania zadań poza tym okresem, rejestrowane jest 50% uzyskanego wyniku. Możliwe jest pojawienie się dla każdej pomocy dydaktycznej okresu przyjaznego tzw. happy hours, w którym rejestrowane jest 75% uzyskanego wyniku. Okresy preferowane oraz happy hours podane są obok każdej pomocy dydaktycznej w zakładce Sprawdzanie.

W trybieSprawdzanie dla każdego okresu preferowanego podawani jest czas do jego końca oraz zestaw pomocy dydaktycznych przydzielonych do tego okresu, dla których nie uzyskano wyników w wysokości 100%.

Poniżej widoczne są pomoce dydaktyczne dla trybu Sprawdzanie.

Pod pomocami dydaktycznymi w formie tabeli przedstawione są wyniki uzyskane przez zalogowanego użytkownika.


6. Księga gości i ankiety

W trakcie trwania zajęć, studenci mogą wyrazić swoją opinię na temat treści i formy przedmiotu za pośrednictwem:

  • księgi gości,
  • ankiet.
Dla zebranych wpisów do ksiegi gości prezentowane są statystyki w formie tabelarycznej i graficznej dotyczące sumarycznych ocen.

Studenci mogą wypełnić trzy ankiety dostępne dla każdego przedmiotu:

  • ankietę oceniającą portal,
  • ankietę oceniającą wykłady,
  • ankietę oceniającą przedmiotu.
Dla każdego pytania w ankiecie, student wskazuje ocenę w skali od 1 do 5, a także może uzupełnić dodatkowy komentarz.

Wpisy do księgi gości oraz wypełnione ankiety są w pełni anonimowe, ponieważ na platformie nie jest przechowywana informacja łącząca autora wpisu do księgi gości lub rozwiązania ankiety z treścią lub oceną.


7. Zestawienia

W następnych zakładkach widoczne są następujące zestawienia:

  • ranking - zestawienie najlepszych wyników w trybie Sprawdzanie
  • dodatkowe punkty - zestawienie ocen lub punktów uzyskanych przez studenta w trakcie zajęć
  • komunikacja - zestawienie wypełnionych ankiet oraz księgi gości
  • zestawienie zbiorcze – zestawienie obejmujące wszystkie uzyskane wyniki oraz oceny zaliczenia przedmiotu, wystawiane zgodnie z zasadami podanymi w syllabusie

W każdym zestawieniu pokazane są przyznane odznaki zgodnie z zasadami podanymi w syllabusie.